V případě, že vám reálně hrozí exekutor a soud, podívejte se jak Exekuce nemovitostí elegantně řešit. Nedaří-li se prodej nemovitosti klasickým způsobem a tedy tzv. dlouhým prodejem, můžete získat rychle hotovost pokud zvolíte Výkup nemovitostí.


Smlouva s realitní kanceláří

 

Pokud prodáváte nebo pronajímáte přes realitní kancelář, vždy je dobré mít smlouvu uzavřenu písemně. Jedině tam máte jistotu jakési seriozní spolupráce a víte co od realitní kanceláře čekat a naopak. Nemyslete si, že pokud dáte svou nemovitost do nabídky 10 nebo 20 RK, že se přetrhnou, aby vám ji zobchodovaly. Buďte si jisti, že nikoliv, že v tomto případě se odevzdáváte do rukou náhody a ve finály z toho žádný velký profit mít nebudete.

 

Rozlišujeme několik forem dohod, spolupráce a smluv

  1. Dohoda na exkluzivní spolupráci a exkluzivní smlouvě
  2. Dohoda o prodeji a spolupráci pouze s jednou realitní kanceláří
  3. Spolupráce s mnoha realitními kancelářemi naráz, neexkluzivní smlouva
  4. Ústně uzavřená dohoda

 

Ad. 1. Zvolíte-li tuto smlouvu, a vyberete-li si vhodnou realitní kancelář, se kterou se dohodnete na právech a povinnostech a sankcích při jejich porušení a dáte to do smlouvy, pak jde o nejlepší způsob dohody jakou můžete udělat. Zvlášť pokud se obchodem příliš ve svém životě nezabýváte. Zkušená realitní kancelář, dá nemovitosti punc jedinečnosti a tím pádem lepší ceny a zamezí tomu, že jak je v případě více RK obvyklé, že klienti-zájemci to na internetu zjistí a začnou oslovovat jednu RK po druhé a slibovat, že nemovitost koupí přes tu, která dá nižší cenu.  A věřte, že RK začnou tlačit na majitele ať tu cenu sníží..majitel podlehne tlaku a zbytečně přijde o peníze..Neboť u jedné RK naopak klienti dávají nabídky a přebíjejí se. Protože realitky jsou si vědomi výhod exkluzivní smlouvy, věřte, že většina z nich se přetrhne, aby vaši nemovitost dobře prodala nebo pronajala.

 

Ad.2 tato dohoda je volnější v tom, že si zvolíte jednu realitní kancelář a zároveň si ji budete prodávat či pronajímat individuálně, bez realitky. RK pak získá provizi, když přivede kupujícího či nájemce. Je to o tom, kdo bude rychlejší zda vlastník nebo realitní kancelář.

 

Ad. 3 Vlastník dá nemovitost do prodeje či pronájmu tolika realitkám kolika se mu zlíbí nebo kolik se jich přihlásí. Kdo přivede kupujícího nebo nájemce, ten získá provizi. Vlastník často sám ještě nabízí nemovitost sám, inzeruje bez realitky. Často pak potenciální kupující vidí na realitních serverech jednu a tutéž nemovitost v řadě pod sebou zrovnanou v inzerci od různých RK..A obvykle si řeknou..A co je asi s tou nemovitostí za problém, že ji vlastník nemůže prodat?

Tato smlouva má opodstatnění ve chvíli kdy trh roste rychlým tempem a zájemců je hodně a často již stojí s penězi za dveřmi při první prohlídce a kdy se zájemci o nemovitosti doslova perou a přebíjejí své nabídky. Jinak v časech stagnace či poklesu tuto smlouvu příliš nedoporučujeme.

 

Ad 4. Pokud neuzavřete žádnou smlouvu, pak nemáte žádné povinnosti, ale ani jistoty. Nebudete ničeho litovat, ale často nebude ani nad čím příliš jásat. Bude záležet jakou nemovitost na trh chcete nabídnout a jaká panuje na trhu právě nálada a atmosféra. Zkušení makléři takové nemovitosti pozornost věnovat nebudou a sáhnou po ní většinou začátečníci nebo makléři, kteří zoufale něco potřebují do nabídky. Výsledek, který bude ze strany realitní kanceláře většinou tristní vlastníka jen utvrdí v názoru, že realitky jsou neschopné a peníze si nezaslouží.

Kontakt: info@realitni-kancelare.com

Hledej:
Nejlepší bydlení realitní kancelář